28 LIPCA 2008 r., godz. 20:30

W ramach roku Zbigniewa Herberta Krzywy Domek w Sopocie we współpracy z Urzędem Miasta Sopotu zapraszają na uroczyste obchody śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów.

W lipcu ubiegłego roku Sejm podjął uchwałę o uznaniu roku 2008 rokiem Herberta. W nurt działań kulturalnych wpisuje się monodram „Życiorys” wg poezji Zbigniewa Herberta, przedstawiony przez znanego aktora Wojciecha Wysockiego właśnie 28 lipca o godz. 20.30 w sali koncertowo-wystawowej Krzywego Domku w Sopocie.

Monodram został poprzedzony plenarną wystawą „Impresje Herbertowskie” poświęconą właśnie twórczości poezji Księcia Poetów. Wystawę można podziwiać w patio Krzywego Domku w Sopocie do dnia 28 lipca br.

Zbigniew Herbert jest, niesłusznie, dość powszechnie uważany za twórcę hermetycznego, zbyt trudnego w odbiorze dla masowego odbiorcy. Zdobywa jednak stopniowo, na przekór tym sądom, coraz większą popularność w kręgach nie tylko literackich i artystycznych w Europie i świecie.

Wojciech Wysocki jest jednym ze znanych i uznanych, konsekwentnych propagatorów i interpretatorów tekstów Zbigniewa Herberta wśród polskich aktorów, którzy wykonują od wielu lat po mistrzowsku wybrane utwory tego poety. Należy niewątpliwie do czołówki polskich aktorów średniego pokolenia stale interpretujących, wykonujących na żywo i w licznych audycjach emitowanych na antenie radiowej i telewizyjnej, teksty utworów poetów i prozaików. Twórca, scenarzysta, reżyser i jednoosobowy wykonawca monodramu „Życiorys”. Przedstawianego już od ośmiu lat. Monodram stanowi realizowaną niemal ascetycznymi środkami artystycznymi prezentację starannie wybranych, połączonych przez artystę w sceniczną całość, utworów poety, obejmujących niezwykle szerokie i wewnętrznie zróżnicowane spektrum tematyczne. Ukazujące, jak w kalejdoskopie, różne aspekty, przejawy i barwy życia. W sposób bardzo charakterystyczny dla twórczości Herberta.